Katalog szyty, klejony czy spiralowany – jaki wybrać?

Katalogi to doskonałe materiały reklamowe dla Twojej firmy. Mogą prezentować Twoją ofertę i przybliżać pracę przedsiębiorstwa. Ich podarowanie klientom świadczy o wysokim prestiżu firmy. Katalogi mają wiele zalet i duży potencjał marketingowy, jednak nie zawsze wiemy, jaki rodzaj katalogu wybrać. Kuszą nas zarówno te szyte, jak i klejone czy spiralowane. Na co się zdecydować? Który wybór będzie tym najrozsądniejszym? Podpowiadamy, jaki katalog spełni Twoje oczekiwania.

 

Katalogi szyte – charakterystyka

Wybór odpowiedniego katalogu zależy przede wszystkim od sposobu jego użytkowania oraz tego, ile stron będzie docelowo zawierał. Katalogi szyte idealnie sprawdzają się jako broszury, cenniki czy foldery z ofertą firmy. Oprawa szyta drutem jest solidna, gwarantuje stabilne połączenie stron, dzięki czemu Twój katalog nie ucierpi przy intensywnym użytkowaniu. Istnieje również możliwość umieszczenia w nich zszywki z oczkiem, co sprawia, że katalog może zostać wpięty do biurowych segregatorów.

Metoda zszywania katalogów jest najbardziej popularna, szybka i korzystna cenowo. Niestety, ma również ograniczenia. Katalogi szyte mogą mieć do kilkudziesięciu stron (max. ok. 64). Jeśli więc Twoja broszura, gazetka reklamowa, instrukcja, przewodnik czy folder nie jest zbyt obszerny, warto zdecydować się właśnie na katalogi szyte. Ich zalety to:

  • korzystna cena,
  • krótki termin realizacji,
  • trwałe łączenie stron, co umożliwia długą eksploatację.

Podsumowując, katalogi szyte to trwała i tania alternatywa. Jeśli więc zależy Ci na jakości stworzonych materiałów oraz naprawdę niskiej cenie, skorzystaj z tej możliwości.

 

Katalogi klejone

Katalogi klejone charakteryzują się wysoką estetyką wykonania. Ich zaletą jest elastyczność – ilość stron jest właściwie nieograniczona. Katalogi te są niezwykle wytrzymałe i wykorzystywane do tworzenia obszernych broszur, czasopism, książek telefonicznych, podręczników itp. Ich czas realizacji jest nieco dłuższy ze względu na proces klejenia, które służy do łączenia stron w miękkiej oprawie.

Wyklejanie katalogu rozpoczyna się od rozgrzania kleju to temperatury około 150°C. Do maszyny wprowadzane są niezbędne parametry, a następnie blok katalogu umieszczany jest w szczęce, która go przemieszcza. Kolejnym etapem jest tzw. nacinanie grzbietu wkładu. Później przychodzi czas na klejenie grzbietu oraz oklejenie boczne. Na koniec katalog łączony jest z okładką, która jest podawana, bindowana i automatycznie pozycjonowana.

W drukarniach możesz spotkać się z dwiema technologiami klejenia katalogów: hot melt i pur. Pierwsza jest tańsza i szybsza, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na wyrywanie stron oraz daje możliwość klejenia mniejszych ilości stron. Technologia pur natomiast gwarantuje najwyższą wytrzymałość klejonych opraw oraz wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury. Dodatkowo umożliwia klejenie grubych opraw.

 

Katalogi spiralowane

Katalogi spiralowane to jeden z najtańszych, a przy tym skutecznych sposobów na zaprezentowanie oferty swojej firmy, ale nie tylko. Możesz wykorzystać je do stworzenia branżowych kalendarzy, instrukcji obsługi sprzętu, kart gwarancyjnych czy map.

Katalogi spiralowane dostosowane są do Twoich potrzeb. To Ty decydujesz o kolorze spirali oraz miejscu jej umieszczenia. Możesz zdecydować się na spięcie katalogu wzdłuż dłuższego lub krótszego boku. Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia katalogu w okładki – plastikowe lub papierowe z dodatkowym uszlachetnieniem. Strony w katalogu mogą być foliowane. Dzięki temu jest on niezwykle trwały i będzie służył dłużej niż inne formy reklamy.

 

Reasumując, wszystkie formy katalogów to dobry sposób na reklamę, zaprezentowanie oferty firmy czy wydruk materiałów szkoleniowych dla pracowników. Wybór odpowiedniego katalogu zależy od tego, do czego chcesz go wykorzystać, jakim budżetem dysponujesz oraz jak trwały ma być Twój wydruk. Jeśli wciąż wahasz się nad wyborem odpowiedniego katalogu, skontaktuj się z naszymi profesjonalistami. Zapraszamy.